Α’ Φαση Εγγραφών -Δικαιολογητικά και έντυπα εγγραφής Α, Β, Γ τάξη ΕΠΑΛ Βασιλικών – Σχολ.Έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες των μαθητών/-τριών μας,

Η υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2024-2025 ξεκίνησε.

Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας της εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι/ες οφείλουν να υποβάλουν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται κατά περίπτωση στη σχολική μονάδα κατανομής με κάθε πρόσφορο τρόπο, ήτοι με αυτοπρόσωπη παρουσία, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή μεταφορτώνοντάς τα στην εφαρμογή e-εγγραφές (η τελευταία περίπτωση αφορά συγκεκριμένα δικαιολογητικά, όπως αυτά παρουσιάζονται στα σχετικά πεδία της εφαρμογής) Πέμπτη 27-06-2024 και ώρα 07:00 έως και την Παρασκευή 05-07-2024 και ώρα 23:59 ηλεκτρονικά ή κατά το ίδιο χρονικό διάστημα, με φυσική παρουσία, κατά τις ημέρες θερινής εφημερίας των σχολικών μονάδων.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα είναι δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων, η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους, καθώς επίσης και η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους.

Μετά την οριστική κατανομή των μαθητών/-τριών σε συγκεκριμένο ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, για την εγγραφή του παιδιού σας στο σχολείο μας είναι τα παρακάτω:

Για την Α΄ Λυκείου:

1. Εκτυπωμένη ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής από το eeggrafes.

2. Αίτηση Εγγραφής στην Α΄ ΕΠΑΛ. Την υποβάλλει ο γονέας που έχει εγγράψει το παιδί του ηλεκτρονικά

3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 σχετικά με τα μαθήματα επιλογής του γονέα που έχει εγγράψει το παιδί του ηλεκτρονικά.
  4. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 του έτερου γονέα ή κηδεμόνα ότι έχει ενημερωθεί για την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής του παιδιού του στο ΕΠΑ.Λ. Βασιλικών.
  5. Ατομική Δελτίο Υγείας για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
  6. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους αλλοδαπούς μαθητές) του/της μαθητή/τριας.
  7. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους αλλοδαπούς γονείς) και των δυο γονέων.
  8. Φωτογραφία για κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα παιδιά από την Ν. Ραιδεστό, Σουρωτή, Περαία.
  9. Μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές.
  10. Απολυτήριο Γυμνασίου
  11. Συνδρομή 10 ευρώ για τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Επίσης, οι μαθητές που εγγράφονται στην Α΄ τάξη του σχολείου μας προερχόμενοι από το Γυμνάσιο, θα πρέπει να καταθέσουν στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή, το αργότερο μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου 2024 (το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή δεν αποστέλλεται με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο).

Για την Β΄ Λυκείου (εγγραφή σε Τομέα):

1. Εκτυπωμένη ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής από το eeggrafes.
  2. Αίτηση εγγραφής Β΄ΕΠΑ.Λ.
  3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 του έτερου γονέα ή κηδεμόνα ότι έχει ενημερωθεί για την υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής του παιδιού του στο ΕΠΑ.Λ. Βασιλικών.
  4. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους αλλοδαπούς μαθητές) του/της μαθητή/τριας.
  5. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (ή διαβατηρίου για τους αλλοδαπούς γονείς) και των δυο γονέων.
  6. Φωτογραφία για κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα παιδιά από την Ν. Ραιδεστό, Σουρωτή, Περαία.
  7. Μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές.
  8. Βεβαίωση Σπουδών (για μαθητές/τριες από άλλο σχολείο)
  9. Συνδρομή 10 ευρώ για τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Για την Γ΄ Λυκείου (εγγραφή σε Ειδικότητα):

1. Εκτυπωμένη ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής από το eeggrafes.
  2. Αίτηση εγγραφής Γ΄ΕΠΑ.Λ.
  6. Μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές.
  7. Φωτογραφία για κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα παιδιά από την Ν. Ραιδεστό, Σουρωτή, Περαία.
  8. Συνδρομή 10 ευρώ για τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Από τη Δευτέρα 01-07-2024 οι σχολικές μονάδες (ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑ.Λ.) εφημερεύουν μία ημέρα την εβδομάδα. Για να πληροφορηθείτε την ημέρα εφημερίας του σχολείου που σας ενδιαφέρει- ανάλογα με τη ΔΔΕ που ανήκει, πατήστε εδώ.

Τα αποτελέσματα κατανομής των μαθητών/τριών μέσω της επιλογής «Οι αιτήσεις μου» (σύνδεσμος επάνω αριστερά μετά την είσοδο μέσω TaxisNet) θα είναι ορατά:

• Για τα ΕΠΑ.Λ. από τη Δευτέρα 08-07-2024.
  • Για τα Πρότυπα ΕΠΑ.Λ. από τη Δευτέρα 08-07-2024.
  • Για τα ΓΕ.Λ. (περιλαμβάνονται Πρότυπα, Πειραματικά, Μουσικά, Καλλιτεχνικά και Διαπολιτισμικά Σχολεία) από την Παρασκευή 12-07-2024.

Posted in Ανακοινώσεις, Εγγραφές, Λειτουργία Σχολείου and tagged , , .