Χρήσιμο Υλικό για την Εκπαίδευση των παιδιών προσφύγων

Το ΕΠΑ.Λ. Βασιλικών φιλοξενεί από το φθινόπωρο του 2017 μαθητές αιτούντες άσυλο, με προσφυγικό προφίλ. Οι μαθητές αυτοί είναι στην πλειοψηφία τους ασυνόδευτοι ανήλικοι και προέρχονται από το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, τη Συρία αλλά και χώρες της υποσαχάριας και βόρειας Αφρικής. Αναγνωρίζοντας από τη μία την ευαλωτότητα των συγκεκριμένων παιδιών καθώς επίσης και το αναφαίρετο δικαίωμά τους για πρόσβαση στην εκπαίδευση, το σχολείο μας συμμετέχει κατά το σχ. έτος 2022-2023 στο Πρόγραμμα “Σχολεία για Όλους” με στόχο τη συμπερίληψή τους στη σχολική κοινότητα.

Επιπλέον, προκειμένου να βοηθηθούν οι εκπαιδευτικοί στο δύσκολο έργο της ενσωμάτωσης των παιδιών προσφύγων στην τάξη, παραθέτουμε μία σειρά από χρήσιμα links για την εκπαίδευση των αλλόγλωσσων μαθητών:

ΓΛΩΣΣΑ – ΒΙΝΤΕΟΜΑΘΗΜΑΤΑ.

ΓΛΩΣΣΑ – ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ ΜΕ ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

ΛΕΞΙΚΑ για ΒΑΣΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ – ΒΙΝΤΕΟΜΑΘΗΜΑΤΑ.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΦΥΣΙΚΗ, ΒΙΟΛΟΓΙΑ, ΧΗΜΕΙΑ, ΙΣΤΟΡΙΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΛΕΞΙΚΑ, ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΑΤΥΠΑ.

ΥΛΙΚΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ, ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ

Posted in Ανακοινώσεις, Εκπαίδευση Προσφυγών, Προγράμματα, Σχολεία Για Όλους.