Δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολεία για Όλους”

Από το σχολικό έτος 2017-2018, στο σχολείο μας φοιτούν ασυνόδευτοι ανήλικοι αιτούντες άσυλο που προέρχονται από το Αφγανιστάν, τη Συρία, το Πακιστάν αλλά και χώρες της υποσαχάριας Αφρικής.  Ωστόσο η φοίτηση των μαθητών αυτών είναι συνήθως σποραδική, ειδικά τους πρώτους μήνες της σχολικής χρονιάς. Αυτό οφείλεται κυρίως στην ελλιπή γνώση της ελληνικής γλώσσας. Κάθε χρονιά στο σχολείο μας λειτουργεί ειδική τάξη Υποδοχής, στην οποία οι  μαθητές αυτοί διδάσκονται την ελληνική γλώσσα. Όμως  η τάξη αυτή αργεί κάθε χρόνο να στελεχωθεί με αποτέλεσμα τα μαθήματα ελληνικών να ξεκινούν κατά το μήνα Δεκέμβριο ή ακόμη και Ιανουάριο ή Φεβρουάριο. Η καθυστέρηση στη στελέχωση της τάξης Υποδοχής, καθιστά την φοίτηση των μαθητών αυτών στο σχολείο μας σχεδόν αδύνατη. Κατά το σχολικό έτος 2022-2023, το ΕΠΑ.Λ. Βασιλικών είναι ένα από τα πέντε σχολεία της Ανατολικής Θεσσαλονίκης που συμμετέχει στο πρόγραμμα “Σχολεία Για Όλους”. Στόχος μας είναι να βοηθήσουμε την ενσωμάτωση των μαθητών αιτούντων άσυλο, στη σχολική ζωή και να περιορίσουμε τη σποραδική και άτακτη φοίτηση τους. Με την καθοδήγηση των επιμορφωτών του προγράμματος, υλοποιούμε δράσεις συμπερίληψης και κινητοποιούμε όλη τη σχολική κοινότητα (μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς/κηδεμόνες) σε μία προσπάθεια ένταξης στην κοινότητα των ασυνόδευτων, αιτούντων άσυλο μαθητών μας. Οι ενέργειες που έχουν πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολεία για Όλους” είναι οι εξής:

• Οκτώβριος 2022: δημιουργία ομάδας υποστήριξης των αλλοδαπών μαθητών
  • Οκτώβριος 2022 έως Φεβρουάριος 2023: δημιουργία εικονογραφημένου λεξικού, (στα ελληνικά, αγγλικά και περσικά), με πάνω από 100 λέξεις της σχολικής καθημερινότητας
  • Ιανουάριος 2023: επιμορφωτικά βιωματικά σεμινάρια με θέμα “δημοκρατικό σχολείο και δημιουργία κλίματος συμπερίληψης”, διάρκειας 18 ωρών. Στα σεμινάρια αυτά συμμετείχαν καθηγητές, μαθητές και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
  • Φεβρουάριος 2023: βιωματικό εργαστήριο, με συμμετοχή μαθητών της Α’ Λυκείου, στα ανθρώπινα δικαιώματα και στα δικαιώματα του παιδιού
  • Φεβρουάριος 2023: μετάφραση στα περσικά του Ωρολογίου Προγράμματος καθώς και σε περσικά και ουρντού των Εξώφυλλων των βιβλίων της Α’ Τάξης ΕΠΑ.Λ. από ομάδα μαθητριών της Β’ Λυκείου
  • Μάρτιος 2023: δράση “Ζωγραφίζουμε μαζί”, όπου έλληνες και αλλοδαποί μαθητές εκφράστηκαν μέσα από έργα ζωγραφικής πάνω στο τρίπτυχο “Ποιος είμαι – Πού βρίσκομαι – Τι ονειρεύομαι”
Posted in Ανακοινώσεις, Εκπαίδευση Προσφυγών, Προγράμματα, Σχολεία Για Όλους.