5ος ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ «ΕΡΜΗΣ» | ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023‐24

Ο μαθητικός διαγωνισμός «ΕΡΜΗΣ» στα Οικονομικά είναι ένας  ετήσιος θεσμός άμιλλας οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Γ’ Λυκείου όλων των Σχολείων της χώρας, καθώς επίσης, και Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού. Οι συμμετέχοντες στον Διαγωνισμό εξετάζονται γραπτά στο γνωστικό αντικείμενο των Οικονομικών, όπως προσδιορίζεται από την σχετική διδακτέα ύλη του Λυκείου αλλά και τις ευρύτερες γνώσεις και ζητήματα τα οποία περιέχονται σε άλλα παρεμφερή βιβλία. Ο διαγωνισμός είναι ετήσιος και ξεκίνησε το 2020 με αφορμή τον εορτασμό των 100 ετών από την ίδρυση του ΟΠΑ.

Αιτήσεις συμμετοχής στο 5ο Διαγωνισμό «ΕΡΜΗΣ»

Ως ημερομηνία υποβολής ενδιαφέροντος συμμετοχής των μαθητών στο διαγωνισμό του σχολικού έτους 2023‐2024 ορίζεται το χρονικό διάστημα 1/01/2024 – 31/01/2024 και θα γίνει ηλεκτρονικά στον
ιστότοπο του Διαγωνισμού.

Πληροφορίες και ενημέρωση θα παρέχονται και από τον σχετικό ιστότοπο του ΟΠΑ https://diagonismos.ermis.aueb.gr/.

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε το σχετικό έγγραφο: 5ος διαγωνισμού ΕΡΜΗΣ.pdf

Posted in Ανακοινώσεις, Διαγωνισμοί, Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας and tagged , , .