Προστασία Προσωπικών Δεδομένων

Το φθινόπωρο του 2009, διοργανώθηκε μαθητικός διαγωνισμός για την Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων με την ευκαιρία του εορτασμού της Ημέρας Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
Μαθητές ηλικίας από 15 ως 19 ετών έπρεπε να δημιουργήσουν μια πολυμεσική παρουσίαση που να περιλαμβάνει περιεχόμενο οποιασδήποτε μορφής (κείμενα, ακουστικό υλικό, εικόνες χωρίς κίνηση, κινούμενα σχέδια, slideshow , βίντεο?) και να προβάλλει την ιδιωτικότητα ως ανθρώπινο δικαίωμα, απαραίτητο για την προστασία της ελευθερίας και σεβαστό απ? όλους. Η εργασία έπρεπε να καθιστά σαφές ότι, παρότι θεμελιώδες, η ιδιωτικότητα συνιστά δικαίωμα στενά συνυφασμένο με το αίσθημα ευθύνης και ότι οι ίδιες μας οι πράξεις ενδέχεται να υπονομεύσουν την ασφάλεια και την ελευθερία μας.
Το σχολείο μας συμμετείχε με την εργασία “Just a click away…”, παρουσιάζοντας τρία καταστροφικά σενάρια παραβίασης Προσωπικών Δεδομένων.

Posted in Διαγωνισμοί, Τομέας Πληροφορικής.