Πλανήτης Γη, το κοινό μας σπίτι

Το φθινόπωρο του 2008, το δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS και το ΟΙΚΑΔΕ, το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ, διοργάνωσαν μαθητικό διαγωνισμό καλλιτεχνικής δημιουργίας με θέμα “Πλανήτης Γη: Το κοινό μας σπίτι…” Ο διαγωνισμός αυτός είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών για την προστασία του κλίματος και την καλλιτεχνική ενεργοποίησή τους, καθώς και τη διάδοση στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο ενός μηνύματος για θετική «δράση για το κλίμα».
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 2.119 μαθητές από 145 σχολεία και καλλιτεχνικά εργαστήρια από όλη την Ελλάδα, με 1450 ατομικά και ομαδικά καλλιτεχνικά έργα (ζωγραφιές, φωτογραφίες, κολάζ και θεατρικά κείμενα). Όλα τα έργα, που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό, παρουσιάστηκαν στο σταθμό ΜΕΤΡΟ της Πλατείας Συντάγματος από την Πέμπτη 05 έως την Κυριακή 08 Φεβρουαρίου 2009.
Το σχολείο μας συμμετείχε με 5 αφίσες:

Posted in Διαγωνισμοί, Τομέας Πληροφορικής.