Απλά πες…ΟΧΙ | ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΙΣΜΟ

Οι μαθητές/τριες του ΕΠΑΛ Βασιλικών παρακολούθησαν την Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 διαδραστική ενημέρωση από το Κέντρο Απεξάρτησης ΟΑΣΙΣ με τους ομιλητές κ. Δαμιανό Δουίτση Σύμβουλο  Απεξάρτησης και την κα.Νικολέττα Μπεκιαροπούλου Ψυχολόγο, με θέμα την Απεξάρτηση από τους εθισμούς.

Ο εθισμός είναι μια σοβαρή προσβολή που επηρεάζει την ψυχολογία, τη συμπεριφορά και την υγεία ενός ατόμου. Μπορεί να εμφανιστεί σε πολλές μορφές, όπως το αλκοόλ, τα τυχερά παιχνίδια, το διαδίκτυο και άλλες συμπεριφορές. Οι εθισμοί είναι συχνά συνδεμένοι με προβλήματα ψυχικής υγείας . Η πρόληψη και η πρόσβαση σε πόρους υποστήριξης είναι σημαντικές για τη διαχείριση του εθισμού. Ο κ. Δαμιανός Δουίτσης και η κα. Νικολέττα Μπεκιαροπούλου ενημέρωσαν τους μαθητές για τα παραπάνω θέματα, συζήτησαν μαζί τους και άκουσαν τους προβληματισμούς τους.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δαμιανό Δουίτση Σύμβουλο Απεξάρτησης και την κα. Νικολέττα Μπεκιαροπούλου Ψυχολόγο, για την ενημέρωση.

Posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις.