Σεμινάριο πρώτων βοηθειών – ΚΑΡδιοΠνευμονικής Αναζωογόνησης και χρήση Αυτόματου, από το Σύλλογο «Αγάπη» Βασιλικής Κόμνου Εξωτερικού Απινιδωτή

Τη Δευτέρα 18.12.2023 στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, για άλλη μια χρονιά το “Σεμινάριο πρώτων βοηθειών – ΚΑΡδιοΠνευμονικής Αναζωογόνησης και χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή“, σύμφωνα με τα πρότυπα και τις οδηγίες του ERC (European Resuscitation Council) Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης, από το Σύλλογο «Αγάπη» Βασιλικής Κόμνου.

Η δράση οργανώθηκε στο πλαίσιο διοργάνωσης δράσεων ευαισθητοποίησης μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας καθώς και της συνεργασίας μας με φορείς της τοπικής και ευρύτερης κοινωνίας.
Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες της Α’ και Β’ Τάξης Λυκείου εκπαιδεύτηκαν σε θέματα καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και χρήσης αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή και πρώτες βοήθειες στην αντιμετώπιση επειγουσών και απειλητικών καταστάσεων για την ανθρώπινη ζωή (πνιγμονή), τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο. Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης οι συμμετέχοντες (μαθητές και εκπαιδευτικοί) εξασκήθηκαν σε εκπαιδευτικά προπλάσματα.Το ΕΠΑΛ Βασιλικών ευχαριστεί θερμά τους εκπαιδευτές του Συλλόγου «Αγάπη» Βασιλικής Κόμνου και την εθελόντρια εκπαιδευτικό του σχολείου μας, κα Αφροδίτη Παπανικολάου, για την εξαιρετική ενημέρωση και εκπαίδευση προς τους μαθητές/τριες μας και ευελπιστεί σε παρόμοιες μελλοντικές δράσεις συνεργασίας.

Posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις, Ημερίδες and tagged , , , .