Δημιουργία Εικονικής επιχείρησης στα πλαίσια του Junior Achievement Greece

Το ΕΠΑΛ Βασιλικών για  δεύτερη σχολική χρονιά υλοποιεί το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εικονικής επιχείρησης   Junior Achievement Greece.

[metaslider id=”2961″]

Η επιχείρηση που δημιούργησαν οι μαθητές ονομάζεται  Levader Royal και  παράγει αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά καθώς  και πουγκάκια  από λεβάντα. Οι μαθητές συμμετείχαν σε διαδικτυακές συναντήσεις με  την υπεύθυνη της   επιχείρησης λεβάντας του κ. Γεώργιου Τσαγκαλίδη που βρίσκεται στο Μεσημέρι. Στις συναντήσεις αυτές ενημερώθηκαν σχετικά με την παραγωγή και επεξεργασία της λεβάντας. Επίσης έλαβαν μέρος  σε διαδικτυακές συναντήσεις με τους μέντορες της Εικονικής Επιχείρησης.

Στη συνέχεια με την βοήθεια του τμήματος Γεωπονίας κατασκεύασαν τα πουγκάκια από  λεβάντα και τέλος έλαβαν μέρος στο παζάρι που διοργάνωσε στο σχολείο μας ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Posted in Διαγωνισμοί, Προγράμματα, Τομέας Γεωπονίας, Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας.