Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Τομέα Πληροφορικής

Οι μαθητές  Β’ τάξης  του Τομέα Πληροφορικής (τμήμα Βπ), οι μαθητές της Γ’ τάξης της Ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (τμήμα Γπ) και οι μαθητές της Α’ τάξης  (τμήμα Α2) του ΕΠΑΛ Βασιλικών επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 07/10/2019 το Πολιτιστικό Ιδρυμα της Τράπεζας Πειραιώς. Mε αφορμή τον εορτασμό για την Παγκόσμια Ημέρα Αρχιτεκτονικής (7/10), οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν ειδική  προβολή για σχολικές ομάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ντοκιμαντέρ «Πώς να κλέψετε μία καρέκλα» στο Συνεδριακό Κέντρο της Τράπεζας Πειραιώς, στη Θεσσαλονίκη.

[metaslider id=”1392″]

«Πώς να κλέψετε μια καρέκλα» | Διάρκεια: 86’ | Ελλάδα, 2017
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Καμπούρογλου
Σε συνεργασία με το Cinedoc

Πίσω στα ’90s η Θεσσαλονίκη είχε την ευκαιρία να αποκτήσει ένα από τα πρώτα μουσεία design στον κόσμο. Το μόνο που χρειάζονταν ήταν να εξασφαλιστεί μια στέγη για την εμβληματική συλλογή του σπουδαίου designer Στέργιου Δελιαλή. Σήμερα, δυο δεκαετίες αργότερα, η συλλογή παραμένει άστεγη. Πνευματώδης και χαρισματικός, ο Δελιαλής πρωταγωνιστεί σε αυτή τη γλυκόπικρη ιστορία για το ελληνικό παράδοξο και το παγκόσμιο design.

Posted in Εκπαιδευτικές Επισκέψεις, Τομέας Πληροφορικής.