Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη

Είσαι μαθητής, αλλά πάντα ονειρευόσουν να γίνεις διπλωμάτης;

Τώρα είναι η ευκαιρία σου!

Οι αιτήσεις για την 9η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη» έχουν ανοίξει.

Το ΜΡΔ 2024 θα διεξαχθεί στις 13 – 15 Δεκεμβρίου 2024 στα Εκπαιδευτήρια «ο Απόστολος Παύλος» και τη ΔΕΘ HELEXPO στη Θεσσαλονίκη (δια ζώσης εκδοχή) και ταυτόχρονα διαδικτυακά για περιορισμένες θέσεις συμμετοχής (διαδικτυακή εκδοχή).

Το ΜΡΔ δίνει φέτος, όπως και πέρυσι, τη δυνατότητα σε όλους/-ες τους/τις μαθητές/-τριες να συμμετέχουν από όποιο μέρος της Ελλάδας κι αν βρίσκονται!

Αν είσαι μαθητής/-τρια Γυμνασίου η Λυκείου, αυτή είναι η ευκαιρία σου να γίνεις διπλωμάτης!

Κάνε αίτηση τώρα!

Επαγγελματικός Προσανατολισμός στα Σχολεία του δήμου Θέρμης

Δήμος Θέρμης
Διεύθυνση Παιδείας, Νεολαίας, Δια Βίου Μάθησης και Απασχόλησης
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Μετά την πρώτη επιτυχημένη εφαρμογή του προγράμματος: «Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός στους μαθητές Γ Γυμνασίου και Α,Β Λυκείου» το έργο συνεχίζεται και για τη φετινή σχολική χρονιά 2024-2025 στα σχολεία του δήμου Θέρμης!
Στόχος αυτής της πρωτοβουλίας του δήμου είναι να δοθούν, στους μαθητές της B΄-βάθμιας εκπαίδευσης, τα εφόδια για καλύτερες δυνατές επιλογές για το μέλλον τους.
Πρόκειται για μία ολοκληρωμένη προσέγγιση στον επαγγελματικό προσανατολισμό που συνδυάζει τις παρακάτω βασικές δράσεις:
➢ Χορήγηση μέσω του διαδικτύου ενός σύγχρονου τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ Λυκείου και Β΄ Λυκείου των σχολείων του Δήμου Θέρμης, με σκοπό την ανάδειξη των ιδιαίτερων
δεξιοτήτων και ενδιαφερόντων τους.
➢ Παροχή εξατομικευμένης Συμβουλευτικής μέσω ατομικών συνεδριών που βοηθά τους μαθητές να ανακαλύψουν τα δυνατά σου στοιχεία και να κατανοήσουν ποια καριέρα τους ταιριάζει καλύτεραContinue reading